Jak dobrać zasilacz do laptopa

On 27 grudnia 2013 by admin

Jak dobrać odpowiedni zasilacz do laptopa i nie przepłacić.
Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór różnych zasilaczy do laptopów. Od najtańszych w granicach 30-50zł do najdroższych, których ceny osiągają wartość nawet 250 – 350zł.

Dlaczego nie zamienniki
Do grupy najtańszych zasilaczy można zaliczyć wszystkie zamienniki z napisem REPLACEMENT. Cena wiąże się tutaj z jakością, bo zasilacze takie wykonane są z najtańszych podzespołów oraz nie posiadają wielu potrzebnych zabezpieczeń. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że większość usterek związanych z układem zasilania jest spowodowana właśnie przez takie zasilacze. Mogą one nas nie uchronić przed przepięciem, oraz doprowadzić do szybszego zużycia baterii.

Oryginalne są drogie ale jak kupić je w dobrej cenie.
Moc taka sama lub większa
Po pierwsze podczas poszukiwań zasilacza należy zwrócić uwagę na parametry, które posiadał nasz stary zasilacz. Napięcie zasilacza nie może być inne. Moc zasilacza ma dla naszego laptopa ogromne znaczenie. Zasilacz o mniejszej mocy niż fabryczny będzie zawsze bardziej obciążony i może mieć problemy z naładowaniem baterii. Na szczęście większa moc nie wpłynie negatywnie na nasz sprzęt, a nawet spowoduje szybsze ładowanie. Nie zawsze w opisie zasilacza jest podana moc, czasem są podane tylko dwa parametry: napięcie i prąd. Np. napięcie = 19V, prąd = 4,74A. Na podstawie tych danych można obliczyć moc [W] = [V]*[A] – w tym przypadku moc jest równa 90W.
Producent nie ma znaczenia – oby oryginał był z tą samą wtyczką
Oryginalne zasilacze dostępne na rynku różnią się wtyczkami. Możemy zakupić zasilacz posiadający ten sam standard niezależnie od nazwy producenta. Niektóre firmy takie jak Toshiba, ASUS, Siemens mogą posiadać identyczne wtyczki. Firma Delta Electronic produkuje oryginalne zasilacze np. do Acera. Gorzej wygląda z firmą HP, SONY, LENOVO, APPLE – tutaj ciężej będzie dobrać zamienny oryginał.
Używane – czy warto? Czy można uszkodzony zasilacz naprawić?
Gdy nie można znaleźć zamienników godnych polecenia, oryginalne zasilacze używane będą lepszym rozwiązaniem niż zamienniki.  Najważniejsze, aby kable nie posiadały przetarć, a sprzedawca zapewnił gwarancję.  Uszkodzone zasilacze można tez naprawić. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń w zasilaczach jest przetarty kabel, pęknięty w środku lub spalona elektronika wejściowa (warystor, bezpiecznik). Nie musimy odrazu zaśmiecać środowiska starym zasilaczem – dajmy mu szansę!

 

 

 

 

 

Comments are closed.